Stopień zaprawiania zbóż ozimych jesienią jest znacznie niższy niż wiosną.
W zależności od jesiennej pogody częstotliwość zabiegów zmienia się z roku na rok. Z punktu widzenia kontroli, potrzeba jesiennego zabiegu jest wyraźnie oparta na rozwoju chwastów, który został osiągnięty już jesienią. Bardziej rozwinięte chwasty mogą powodować szkody konkurencyjne już jesienią, a następnie trudniej je zwalczać wiosną, nawet przy większym stosowaniu herbicydów. Wiosną jęczmień ozimy jest również bardziej wrażliwy na herbicydy z powodu stresu zimowego, a wybór środków do zwalczania chwastów jest znacznie ograniczony.
Wiosenne zabiegi herbicydowe w zbożu ozimym
W przypadku wczesnej pszenicy ozimej (pszenica wrześniowa), żyta ozimego i pszenżyta nacisk kładziony jest przede wszystkim na zwalczanie chwastów. Jeśli chwasty osiągną stadium dwulistne do końca października, jesienne zabiegi herbicydami mają sens. W zależności od tego, czy chwasty dwuliścienne są również bardziej rozpowszechnione, można zastosować herbicyd o szerokim spektrum działania lub preparat, który działa przede wszystkim na trawę.
Jeśli to możliwe, stosowanie herbicydów powinno być przeprowadzane na długo przed środkami regulującymi wzrost i fungicydami, aby uniknąć późniejszych problemów z mieszalnością lub kompatybilnością upraw. Wzrost od 40 do 50 procent wydajności upraw pozwala rolnikom uzyskać więcej korzyści, zatem zwalczanie chwastów ma sens również ze względów ekonomicznych. Ręczne usuwanie chwastów jest żmudnym i czasochłonnym procesem, który zmniejsza produktywność, warto zatem zastosować odpowiednie preparaty chwastobójcze, które w formie oprysku zwalczają niepożądane rośliny z pól uprawnych, ogrodów i innych miejsc.
Na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-na-wiosne-zboza-ozime/ można dowiedzieć się, jakie zastosować zabiegi herbicydowe na wiosnę w zbożu ozimym. Stosując odpowiednio dobrane produkty agrochemii możemy nie tylko pozbyć się chwastów, ale również owadów i chorób, które zagrażają plonom. Herbicydy stosuje się, aby zwalczać chwasty, insektycydy aby zwalczać szkodliwe owady, a fungicydów używa się do zwalczania chorób pochodzenia grzybiczego.