Składane schody strychowe mogą zaoszczędzić nam wiele miejsca, jeżeli korzystamy z poddasza rzadko, wówczas nie będzie potrzeby projektowania stałych schodów.
Z powodzeniem zastąpią je schody strychowe, które będą składały się do sufitu. Schody będą posiadały klapę, która po otwarciu umożliwi rozłożenie schodów drewnianych czy też metalowych.
Rozmiary i właściwości schodów strychowych
Wybierając schody strychowe powinniśmy zwrócić uwagę na ich długość, dopasować je do wysokości w naszym domu. Skrzynia, którą montujemy do belek, najczęściej będzie posiadała wielkość 60 lub 70 cm, natomiast długość od 70 do 120 cm. Dobrym rozwiązaniem może być wybór wyłazu strychowego z klapą ocieplaną, dzięki czemu zapewnimy lepsze warunki izolacji termicznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku kiedy mamy słabo zaizolowany dach. Dostępnych jest wiele różnych modeli, schody drewniane można dodatkowo pomalować, dostosowując je do kolorystyki podłogi czy też innych elementów architektonicznych. Możemy wybrać również modele metalowe, schody nożycowe, schody rozsuwane.
Schody składane często podzielone są na trzy segmenty, dostosowane do długości skrzyni. Możemy wybrać również schody aluminiowe, które będą charakteryzowały się niską wagą. Ciekawym rozwiązaniem będą także schody rozsuwane, wyposażone w okucia umożliwiające wysunięcie poszczególnych części. Dzięki temu będziemy mogli łatwo dopasować je do wyższych pomieszczeń. Końce schodów rozsuwanych czy też składanych warto zabezpieczyć, możemy wykorzystać materiał gumowy czy też filc. W ten sposób nie porysujemy podłogi, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Schody możemy montować do belek nośnych, jak również w stropie betonowym, zwracając uwagę na rozstaw belek czy też wielkość otworu, jaki musimy pozostawić projektując strop betonowy.
Często wybierane są drewniane schody strychowe jako modele niedrogie, uniwersalne, w tym przypadku możemy łatwo je dociąć jeżeli będą one za długie. Możemy wybrać także dodatkowe akcesoria, barierki, zabezpieczenie antypoślizgowe stopni. Wykorzystanie włazu strychowego to oszczędność powierzchni, bardzo dobrze sprawdzą się w domach, gdzie poddasze jest rzadko użytkowane.