Piaskowanie to metoda teksturowania powierzchni twardego betonu, cegły, ścian drewnianych i z cegieł, chodników, podjazdów, podłóg oraz mebli, maszyn i urządzeń w celu usunięcia farby lub odsłonięcia świeżej warstwy.
Zakres piaskowania waha się od lekkiego czyszczenia do głębokiego polerowania i szlifowania, w którym kruszywo jest odsłonięte do około 2 cm.
Jak przeprowadza się piaskowanie elewacji i cegieł
Sprzęt wymagany do piaskowania może się zmieniać w zależności od określonej głębokości ścierania. Jeśli tylko powierzchnia wymaga delikatnego usunięcia, to każde narzędzie lub sprzęt do piaskowania może wykonać taką pracę prawidłowo. Jeśli jednak wyznaczona tekstura wymagała dość głębokiego ścierania, to pojemność sprzętu będzie miała istotne znaczenie dla powodzenia operacji piaskowania. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym procedurą piaskowania, należy rozważyć pewne środki ostrożności w obszarze piaskowania i wokół niego. Na przykład usuń wszystkie obiekty lub elementy, które można wysunąć, a te których nie można wynieść szczelnie zakryj. Należy osłonić okna i wszelkie odsłonięte powierzchnie wokół obszaru piaskowania w celu ich ochrony i utrzymania w czystości. Jeśli piaskowanie odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak garaże, należy zapewnić odpowiednią wentylację.
Należy używać okularów ochronnych, kombinezonu wyposażonego w kaptur i respiratora, aby zapobiec wdychaniu cząstek pyłu podczas wykonywania piaskowania. Napełnia się zbiornik piaskiem lub innymi dostępnymi materiałami przeznaczonymi do piaskowania, takimi jak soda, krzemionka lub dwutlenek krzemu, śrut stalowy, kulka szklana i szczecina. Dysza skierowana na elewację budynku musi znajdować się w odległości od 20 cm do 40 cm od ciała operatora.
W celu równomiernego pokrycia piaskowanie elewacji i cegieł powinno odbywać się od góry do dołu, aż do prawidłowego oczyszczenia i uzyskania wymaganej tekstury. Doświadczony operator może szybko określić położenie dyszy, aby uzyskać określone wykończenie powierzchni z drewna czy cegieł.