W jaki sposób pielęgnować podłogę?

Mycie podłogi to często obowiązek, który wręcz z niezwykłym uporem odkładamy na później. Jest to czynność wymagająca poświęcenia czasu i dość sporej ilości energii. Pamiętajmy jednak o tym, że czym dłużej trwa zwlekanie z pielęgnacją posadzek, tym brud oraz wszelkiego rodzaju plamy mocniej wnikają w powierzchnię podłogi. A regularne mycie powierzchni podłogowej sprawia, że jest ono krótsze i skuteczniejsze oraz pozwala zachować piękny wygląd zarówno paneli laminowanych, winylowych, jak i podłóg drewnianych.

W przypadku podłóg laminowanych lub winylowych wystarczy przetrzeć całą podłogę raz na 2-3 tygodnie. Pamiętajmy o tym, by nie używać mokrego mopa. Powinien on być jedynie wilgotny. Bardzo dobrą praktyką jest przetarcie w ostatnim etapie pielęgnacji podłogi suchym mopem. W przypadku drewna wystarczy użyć specjalnej szmatki do polerowania.

Poznaj kilka prostych wskazówek, które pomogą ci utrzymać każdy rodzaj podłogi w nienagannej czystości

Podłogi są różne, mają inne struktury, są naturalnie drewniane czy też laminowane lub winylowe, dlatego też pielęgnacja podłóg powinna przebiegać w różny sposób. Podstawowe wskazówki na temat tego, w jaki sposób czyścić posadzkę możemy znaleźć w opakowaniu podłogi. Producenci często opracowują zalecenia odnoszące się do tego, w jaki sposób czyścić daną powierzchnię, jakich przestrzegać zasad podczas konserwacji posadzki.

Są też pewne kwestie, które pomagają na co dzień utrzymać podłogę w dobrym stanie. Przed wejściem zarówno do domu, jak i mieszkania powinniśmy położyć wycieraczkę, która nie pozwoli wpuścić do wnętrza większych zabrudzeń. Jeśli natomiast mamy dość spory przedpokój warto też położyć wycieraczkę w środku. Stosujmy też filcowe podkładki, które przykleimy do spodu nóżek mebli. Po pierwsze nie zarysujemy dzięki temu podłogi laminowanej czy drewnianej, po drugie łatwiej przyjdzie nam przesunięcie mebli w trakcie mycia podłogi.

Posadzka w przestrzeniach naszych domów to jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych, dlatego warto o nią dbać, by pięknie się prezentowała i służyła nam przez wiele lat.