Czy montaż pompy ciepła można połączyć z inwestycją w fotowoltaikę?

W ostatnich latach na popularności zyskują nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania. Są one nie tylko opłacalne, ale również w pełni ekologiczne, a przez to przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie jest to jednak jedyna przyczyna takiego właśnie stanu rzeczy. Jest on związany przede wszystkim z coraz większą świadomością inwestorów, dotyczącą oszczędności, które niosą ze sobą nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich systemów, które sukcesywnie zyskuje na popularności, są z pewnością pompy ciepła. Jak działają i czy warto połączyć je z systemem fotowoltaicznym?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje w swojej pracy odnawialne źródło energii, którym jest energia cieplna, pochodząca z wody, powietrza lub gruntu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii z możliwości pompy ciepła można korzystać nawet przy temperaturze, oscylującej wokół zera stopni. Ciepło, które jest pobierane przez urządzenie, trafia do wymienników. Teraz może być spożytkowane na ogrzewanie pomieszczeń. Co ważne, taki system potrafi działać również w przeciwnym kierunku. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że pompa ciepła może również funkcjonować na zasadzie klimatyzacji. To szczególnie przydatne rozwiązanie w trakcie letnich upałów.

Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Pompami ciepła warto zainteresować się dlatego, że to właśnie dzięki nim możliwe staje się poczynienie realnych oszczędności, jeśli chodzi o koszty, związane z użytkowaniem danego budynku. Aby pompa ciepła mogła skutecznie pracować, potrzebuje niewielkiej ilość energii elektrycznej, którą zwraca nawet czterokrotnie. Pozyskiwane w ten sposób ciepło można w zasadzie uznać za darmowe. Co więcej, tego rodzaju urządzenia są również ekologiczne, a więc przyjazne dla środowiska. To doskonały wybór dla osób, którym losy naszej planety nie pozostają całkowicie obojętne.

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy takie połączenie jest opłacalne?

Jak przeczytać można w artykule https://appenergy.pl/pompa-ciepla-i-instalacja-fotowoltaiczna-zgrany-eko-duet-dla-twojego-domu/, połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej do idealna droga do sporych oszczędności w rachunkach, związanych z ogrzewaniem domu. Jest to również działanie przyjazne dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Dzięki niemu pozyskiwana jest darmowa energia, przy jednoczesnej eliminacji emisji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną niezależnie od pory roku. Dotyczy to również sezonu jesienno-zimowego, gdy promieni słonecznych jest znacznie mniej. Dzięki pompie ciepła fotowoltaika może być wykorzystywana również do ogrzewania domu. Z kolei w czasie letnich upałów, połączenie dwóch instalacji może z kolei służyć do chłodzenia poszczególnych pomieszczeń, działając na zasadzie klimatyzacji.

Inwestycja w pompę ciepła już teraz – czy to się opłaca?

Pompy ciepła są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Pomimo tego urządzenia, wchodzące w skład tego rodzaju instalacji, nie są wyjątkowo drogie. Decydując się na takie rozwiązania już teraz, może okazać się, że będą one niezwykle opłacalne w przyszłości. Wskazują na to przede wszystkim wciąż rosnące koszty energii elektrycznej. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w nowych lub zmodernizowanych budynkach. Działają one bowiem najbardziej efektywnie w przypadku niskotemperaturowych systemów grzewczych, jak ogrzewanie podłogowe. Jeśli jesteś zainteresowany takimi waśnie pomysłami na ratunek dla domowego budżetu, sprawdź ofertę na pompy ciepła u jednego z wiodących dostawców tego typu rozwiązań.

Posted in Dom