Jak się przygotować do montażu klimatyzatora w 3 prostych krokach?

Klimatyzatory to urządzenia, które zdobywają coraz większe grono zwolenników w naszym kraju. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, w końcu urządzenia tego typu pozwalają na zmniejszenie wysokich temperatur panujących w pomieszczeniach latem, zapewniając odpowiedni komfort termiczny w tym czasie. Jeśli jesteś jedną z takich osób i chcesz zamontować swój osobisty klimatyzator, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak się do tego przygotować przeczytaj nasz poradnik, w którym przedstawiamy 3 kroki do montażu tego typu urządzenia.

Krok 1 – odpowiedni dobór klimatyzatora

Decydując się na montaż klimatyzacji do swojego domu, pierwsze, o czym musimy pomyśleć to, bez wątpienia dobór odpowiedniego urządzenia. Aby to zrobić, należy zastanowić się, czego oczekujemy od systemu i co jest dla nas tak naprawdę ważne. Oczywiście do głównych zadań klimatyzatora należy obniżanie temperatury wnętrza, jednak urządzenie to kryje jeszcze sporo innych zalet.

Wybór klimatyzatorów na polskim rynku jest ogromny. Znajdziemy tu zarówno proste, jak i niedrogie urządzenia, za pomocą których szybko schłodzimy lub lekko ogrzejemy wnętrze. Istnieją również zaawansowane technologiczne klimatyzatory, które posiadają ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczanie i jonizowanie powietrza.

Nowsze modele są przy tym zdecydowanie bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Bardzo często urządzenia tego typu wykorzystują czynnik chłodniczy R32, który spełnia restrykcyjne wymogi najwyższej klasy energetycznej i jest przy tym ekologiczny, co pozwala zadbać o naszą planetę i zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.

Dodatkowo producenci tego typu urządzeń prześcigają się coraz to ciekawszym designie, co sprawia, że niektóre modele klimatyzatorów zaczynają przypominać małe dzieła sztuki podkreślające styl i aranżację danego wnętrza. Nie bez znaczenia są również dodatki, takie jak możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona.

Krok 2 – wybór firmy do montażu klimatyzatora

Klimatyzatory to urządzenia zaawansowane technologicznie, do których instalacji potrzeba wiedzy i odpowiedniego doświadczenia. Stojąc przed wyborem fachowca, któremu zlecimy to zadanie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, które świadczą o jego profesjonalizmie i kwalifikacjach.

Istotną kwestią jest zakres usług, jakie oferuje dana firma. Bardzo ważne jest, by oprócz montażu oferowała ona również regularny serwis urządzenia. W ten sposób mamy pewność, że monterzy biorą odpowiedzialność za prawidłową instalację oraz regularne przeglądy systemu, wszelkie usterki zostaną naprawione w sposób błyskawiczny.

Nie należy zapomnieć również o sprawdzeniu opinii, jakimi cieszy się dana firma. Często na stronach przedsiębiorstw zajmujących się montażem klimatyzatorów możemy obejrzeć również zdjęcia z poprzednich instalacji. W ten sposób sprawdzimy jak wygląda kwestia estetyki wykonania montażu.

Krok 3 – uzgodnienie mocy urządzenia i sposobu montażu

Ostatnim krokiem na drodze ku sprawnemu klimatyzatorowi w domu jest zadbanie o odpowiednie warunki do działania urządzenia. Do tego celu należy wyznaczyć odpowiednie miejsce pod instalację oraz określić, jaki typ klimatyzatora będzie nam potrzebny. W przypadku dużych, ponad 100-metrowych domów jasne, że najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie typu multi-split.

Można również zdecydować się na jedno urządzenie zamontowane w południowo-zachodniej części budynku, jednak należy pamiętać, że odległość klimatyzatora od sufitu powinna wynieść minimum 10 cm. Wybór odpowiedniego miejsca oraz dobór mocy urządzenia najlepiej zlecić doświadczonej firmie, która jest w stanie dokładnie oszacować nasze potrzeby i zaoferować nam klimatyzator najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.

Posted in Dom