Jak wybrać dobrą zaciskarkę do codziennej pracy?

Dość niepozorne narzędzie, które nie jest znane każdemu. Zajmuje niewiele miejsca, a przy tym może zdecydowanie ułatwić pracę. Zaciskarka, bo to o niej mowa, jest świetnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w codziennej pracy elektryków oraz elektroników i nie tylko.

Czym jest zaciskarka?

Zaciskarka jest narzędziem, które umożliwia zarówno zaciskanie, jak i rozdzielanie kabli. Jest ona powszechnie wykorzystywana zarówno przez zawodowców, jak i hobbystów, a przy tym zapewnia niezwykły komfort podczas pracy. Część osób niezaznajomionych z tematem myli zaciskarkę z innego rodzaju sprzętami, m.in. szczypcami czy ściągaczem izolacji. Tymczasem jest to zupełnie odrębne urządzenie, które w dodatku występuje w kilku rodzajach.

Wśród dostępnych opcji można znaleźć takie zaciskarki jak:

  • urządzenie do kabli koncentrycznych (takich jak anteny satelitarne czy telewizyjne);
  • urządzenia do kabli sieciowych (np. Ethernet);
  • urządzenia stworzone do pracy z kablami przewodzącymi;
  • urządzenia do złączy solarnych (wśród nich znajduje się np. zaciskarka MC4);
  • urządzenia wielofunkcyjne, dostosowane do różnego typu kabli (ten rodzaj zaciskarki jest najczęściej wybierany przez hobbystów).

Jak widać, zaciskarki – choć słowo może brzmieć nieco egzotycznie dla osób nieobeznanych z tematem – są dość powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Aby wybrać odpowiedni rodzaj zaciskarki, należy przede wszystkim zastanowić się, czy będzie ona wykorzystywana do jednego rodzaju kabli (w takiej sytuacji warto postawić na zaciskarkę do konkretnego typu przewodów), czy też może do różnych jego typów (wówczas lepszym rozwiązaniem są modele uniwersalne).

Do czego służy to urządzenie?

Przewody, czy to wielodruty miedziane solarne, czy też kable Ethernet, są sprzedawane na metry. Jednocześnie, potrzeby rozmaitych podmiotów są inne: niektórzy chcą przeciągnąć kabel na zaledwie dwa czy trzy metry, podczas gdy inni potrzebują przewodu zdecydowanie dłuższego, by zapewnić połączenie. Dzięki zaciskarce można sprawnie i bez większych trudności połączyć ze sobą dwa elementy kabla, a także zakończyć przewód złączką. W zależności od wspomnianego wyżej rodzaju urządzenia, łączone mogą być np. kable telekomunikacyjne czy złącza solarne MC4 – w przypadku zaciskarek MC4.

Podstawowym zadaniem zaciskarek jest jednak stworzenie odpowiednio ścisłego połączenia pomiędzy dwoma fragmentami kabla, bez względu na jego rodzaj. Urządzenie to umożliwia również stabilny i bezpieczny montaż wielu typów złączek na zakończeniach kabli i przewodów przy zachowaniu potrzebnej klientowi długości przewodu.

Co za tym idzie, zaciskarka jest ogromnym ułatwieniem dla pracującego elektryka oraz elektronika, ale ponadto – pomaga także w zachowaniu bezpieczeństwa osób, które będą korzystać z instalacji. Dzięki odpowiednio mocnemu umieszczeniu na przewodzie złączki – awaria urządzenia z tego tytułu jest po prostu niemożliwa.

Zastosowania zaciskarki

Zaciskarka może być stosowana w wielu sytuacjach. Najczęściej, jest wykorzystywana przez specjalistów zajmujących się montażem różnego rodzaju okablowań – związanych z dostępem do internetu lub telewizji, a także jako ułatwienie pracy elektryków tworzących instalacje.

Niektóre typy zaciskarek są także bardzo dobrym wyborem do pracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Przykładowo, wcześniej już wspomniana zaciskarka MC4 daje możliwość bezpiecznie i bardzo szybko zaciskać złącza solarne typu MC4, zarówno tych rodzaju męskiego, jak i żeńskiego, na wielodrutowych miedzianych kablach solarnych.

Gdzie najlepiej kupić zaciskarkę?

Zaciskarki to urządzenia, które można znaleźć w sklepach i hurtowniach specjalistycznych – związanych między innymi z elektryką oraz elektroniką. Warto pamiętać, że tego typu sprzęt jest także wykorzystywany przez montażystów instalacji fotowoltaicznych, a co za tym idzie – zaciskarki są dostępne również w hurtowniach fotowoltaicznych. Tego rodzaju dodatkowe wyposażenie można swobodnie zakupić zarówno stacjonarnie, jak i za pośrednictwem internetu – w zależności od potrzeb i preferencji.

Ile kosztuje zaciskarka?

Koszt zakupu zaciskarki do kabli jest uzależniony od wielu czynników – między innymi jej rozmiaru, ale również firmy oraz tego, do jakich kabli może być zastosowana. Pragniemy jednak uspokoić: to zdecydowanie jedno z tańszych narzędzi dla fachowców. W większości przypadków, za dobrej jakości zaciskarkę od renomowanego producenta nie trzeba zapłacić więcej niż kilkadziesiąt złotych. Ceny wahają się zazwyczaj w okolicach 60-70 zł za jeden egzemplarz i zaciskarka za tę cenę jest doskonałym wyborem zarówno dla fachowców, jak i amatorów.