Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy dachu?

Więźba dachowa stanowi stelaż dachu, na którym umieszcza się pokrycie, na przykład dachówkę ceramiczną lub blachodachówkę. Aby zapewniła odpowiednią stabilność i trwałość, musi być wykonana z odpowiedniego drewna. Jak kupić najlepsze drewno na dach?

Jak powstaje więźba dachowa?

Dachy skośne wykonuje się na bazie więźby, która ma na celu przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Żeby więźba mogła spełnić swoją funkcję, musi być nie tylko poprawnie zaprojektowana, ale także wykonana z właściwie dobranego drewna konstrukcyjnego.

Na więźbę dachową składają się elementy jak:

  • wiązary,
  • krokwie,
  • murłaty (namurnice),
  • słupy (stolce),
  • wieńce,
  • zastrzały,
  • kleszcze,
  • płatwy.

Do wykonania więźby dachowej używana jest tarcica – to nazwa stosowana do opisu różnych typów drewna konstrukcyjnego, które obrabiane jest za pomocą pilarek tartacznych w tartakach. Jakie drewno na dach wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna dachowego?

Aby kupić odpowiednie drewno na dach, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

Gatunek drewna na dach

Więźba dachowa produkowana jest z różnych gatunków drewna. Najczęściej stosuje się do tego celu tanie, ale wytrzymałe drewno drzew iglastych, głównie sosny, świerku, natomiast rzadziej modrzewia i jodły. Jaki gatunek sprawdzi się najlepiej?

Najczęściej używane gatunki drewna dachowego:

  • sosna – jest drewnem, które jest najtrwalsze, a także jest łatwe w impregnacji, dzięki czemu jest odporne na liczne czynniki zewnętrzne. Zawiera jednak sęki, które mogą osłabiać konstrukcję;
  • świerk – ma mniej sęków od sosny, jednak jest też mniej trwały i jego impregnacja jest trudniejsza;
  • modrzew – jest materiałem bardzo wytrzymałym, twardym, odpornym na korozję biologiczną (grzyby, szkodniki), jednak jest dosyć trudny w obróbce i drogi, dlatego jest wybierany rzadziej od sosny i świerku;
  • jodła – obecnie spotykana dość rzadko, głównie używana jest na terenach górskich. Drewno to jest dość lekkie, ale trudne do impregnacji i mniej wytrzymałe od pozostałych wymienionych gatunków.

Typ obróbki drewna na dach

Najczęściej na dach rekomenduje się tarcicę obrzynaną, która ma obrobione wszystkie płaszczyzny. Polecane jest także drewno strugane, które ma gładkie wykończenie.

Wilgotność drewna na dach

Wybierając drewno na dach, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wilgotność. Tylko drewno suche może być zastosowane do wykonania więźby dachowej. Nieodpowiednio wysuszone drewno na dach może spowodować powstanie odkształceń więźby, a tym samym jej uszkodzenie mechaniczne, które będzie wymagało kosztownej naprawy.

Wilgotność świeżo ściętego drewna wynosi około 60-70%. Z kolei maksymalna wilgotność drewna dachowego powinna wynosić 15%. Drewno konstrukcyjne może być suszone przez sezonowanie, czyli umieszczenie go na zewnątrz pod zadaszeniem. Jest to jednak długotrwały proces. Aby uzyskać wilgotność na poziomie 20%, drewno musi być sezonowane ponad rok. Właśnie dlatego najczęściej stosuje się metodę suszenia komorowego drewna, które umieszczane jest w specjalnych komorach i poddawane wysokiej temperaturze. Można wtedy uzyskać jego wilgotność na poziomie 7-13%. Nie warto zatem kupować drewna wilgotnego i sezonować go samemu – lepiej od razu wybrać to suszone komorowo.

Klasa drewna na dach

Klasa drewna odnosi się do jego odporności na zgięcie według normy PN-EN 338. Im klasa ta będzie wyższa, tym materiał będzie wytrzymalszy i odporniejszy na uszkodzenie mechaniczne. Zaleca się, aby drewno na dach miało klasę od C24 do C27. Stosuje się też drewno C30.

Można także spotkać się z oznaczeniami klas sortowniczych według normy polskiej PN-82/D-94021. Odnosi się ona do liczby sęków, usłojenia drewna. Warto pamiętać, że dobre drewno na dach nie powinno mieć dużej liczby sęków, które osłabiają konstrukcję. Stosowane oznaczenia to KW (jakość wyborowa), KS (jakość średnia), KG (jakość gorsza). Zgodnie z tą klasyfikacją drewno sosnowe i świerkowe KG odpowiada klasie C22, KS – C27, natomiast KW – C30.

Ponadto stosuje się lite drewno konstrukcyjne KVH, które jest wyposażone w mikrowczepy do łączenia, a także drewno klejone warstwowo typu BSH.

Impregnacja drewna na dach

Drewno konstrukcyjne suszone komorowo i strugane czterostronnie oraz drewno KVH i BSH jest wysoce odporne na korozję biologiczną. Z kolei tarcica innych typów jest bardziej podatna na drobnoustroje i szkodniki.

Gdy wybiera się drewno na dach, należy zatem zwrócić uwagę na jego impregnację. W tym celu stosuje się specjalne preparaty, które zabezpieczają drewno przed insektami i pleśniami, a także zmniejszają jego palność. Najlepsze efekty daje impregnacja zanurzeniowa i próżniowo-ciśnieniowa.

Gdzie kupić dobre drewno do budowy dachu?

Dobre drewno na dach warto kupić w sprawdzonym tartaku lub składzie, który może przedstawić certyfikaty potwierdzające jakość wyrobów.