Jak zadajemy egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych

Certyfikat kompetencji zawodowych potrzebny jest osobom które chcą prowadzić firmę transportową, spedycyjna, przewóz osób oraz rzeczy na terenie polski oraz unii europejskiej.

W tym przypadku obecnie działa prawo wspólnotowe, zatem w całej unii będzie obowiązywał wspólne certyfikat. Oczywiście egzamin zdajemy w kraju w języku polskim, sam egzamin podzielony jest na dwie części, jest to egzamin w formie testu który przewiduje 64 pytania wielokrotnego wyboru w tym przypadku mamy 120 minut na ich rozwiązaniem. Dostajemy także zadania egzaminacyjne które składają się z czterech pytań. Aby zaliczyć egzamin i otrzymać certyfikat należy zdobyć co najmniej 60% punktów z obu części.

Jak zadajemy egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych

Osoba która ubiega się o certyfikat kompetencji zawodowych powinna być dobrze zaznajomiona z przepisami ruchu drogowego, a także przepisami związanymi z pracą kierowców, obsługą pojazdu, z wszystkimi formalnościami które są niezbędne podczas transportu. Ważne będzie także zabezpieczenie towaru, załadowanie oraz rozładunek. Warto zwrócić uwagę iż obowiązują także przepisy dotyczące dobowego, czy też tygodniowego czasu pracy. W przypadku transportu kierowca pracuje przez 9 godzin dziennie, jednak 2 razy w ciągu tygodnia może przepracować 10 godzin. Należy także pamiętać iż kierowca nie może przepracować w ciągu tygodnia więcej niż 56 godzin.

Warto zwrócić uwagę iż sam kurs, egzamin oraz wydanie certyfikatu może zająć nieco czasu, dlatego też niektóre firmy poszukują osób które posiadają certyfikat kompetencji zawodowych, mogą zostać zatrudnione w firmie. W tym przypadku właściciel firmy nie będzie musiał posiadać certyfikatu, dlatego jeżeli chcemy szybko założyć firmę czy też z jakiś powodów osoba która miała certyfikat odeszła z firmy, wówczas tego rodzaju forma będzie najlepszym rozwiązaniem.

Warto pamiętać iż koszty profesjonalnego szkolenia na certyfikat kompetencji zawodowych to koszt około 1000 zł, dodatkowo także musimy policzyć koszty egzaminu w tym przypadku jest to 500 zł oraz opłatę za wydanie certyfikatu czyli 300 zł. Wraz z kosztami dojazdu, kosztami dodatkowymi kwota może wynieść około 2000 zł. Dodatkowo liczy się także czas jaki musimy spędzić na naukę przepisów, przystąpienie do egzaminu oraz czas na wydanie certyfikatu. Warto zwrócić uwagę iż zabezpieczenie finansowe przewoźnika jest bardzo wygodne dla wielu firm z branży logistycznej i spedycyjnej.

Posted in Dom