Jaki ekspres do kawy do domu wybrać?

Kawa zaczęła być regularnym towarzyszem wielu z nas już od szkoły średniej. Pierwsze poważne egzaminy, sesje na studiach, nadgodziny w pracy, nieprzespane noce z dziećmi. Kto pomaga? Nasza kochana kawa! Czarny napój pobudza, poprawia koncentrację, ułatwia skupienie się na temacie, nad którym pracujemy. Jest też świetnym kompanem posiadówek ze znajomymi i rodzinnych spotkań. Jeszcze niedawno w naszych domach królowała kawa rozpuszczalna lub sypana „parzucha”. Trochę jednak się zmieniło.Teraz każdy dom można zamienić w aromatyczną kawiarnię dzięki wysokiej jakości sprzętowi i dobrze dobranym ziarnom. Jak wybrać ekspres do kawy do domu?

Jeśli cenisz wygodę, nie chcesz tracić czasu i lubisz, gdy sprzęt daje Ci wiele możliwości, dobrym wyborem będzie automatyczny ekspres ciśnieniowy. Ekspresy takie często mają wbudowany młynek, który świeżo, przed zaparzeniem zmieli kawę ziarnistą, dzięki czemu uzyskamy aromatyczny napój. Kawy z ekspresu ciśnieniowego oparte są na espresso – kawowej esencji przygotowanej pod ciśnieniem, którą charakteryzuje crema, czyli aksamitna, kawowa pianka na wierzchu filiżanki. Na bazie espresso możemy przygotować też cappuccino (kawa w filiżance uzupełniona mlekiem i zwieńczona mleczną pianką), latte (warstwowa kawa z dużą ilością mleka) lub americano (espresso z dodatkiem wody). Ekspresy ciśnieniowe posiadają też specjalne dysze lub pojemniki do spieniania mleka. Są bardzo wygodne, a kawa smakuje jak z włoskiej kawiarni.

 

Drugą opcją jest zainwestowanie w ekspres przelewowy. Kawa przelewowa to zdecydowanie mocniejszy napój od tego z ekspresu ciśnieniowego. Odpowiednio zmielone ziarna i dobór pochodzenia i palenia pozwoli na uzyskanie ciekawych smaków. Przelew otwiera przed nami całkiem nowy świat kawowych doznań i możliwości. Kawa z tego ekspresu świetnie pobudzi, a cały dom wypełni się rano aromatem, który jeszcze przed pierwszym łykiem otworzy nasze oczy nieco szerzej. Kawy przelewowe zyskują na popularności dzięki alternatywnym metodom parzenia, jak drip czy chemex. Może też zakochacie się w takiej kawie?

 

Alternatywą dla ekspresu może być kawiarka. Kawiarka to w pewnym sensie poręczny ekspres ciśnieniowy. Dlaczego? Dzięki niej przygotujesz esencjonalną kawę w typie espresso, która będzie nawet mocniejsza niż ta z ekspresu. Kawiarkę ustawia się na ogniu i podgrzewa. Kiedy woda zacznie wrzeć, podejdzie do góry i rozpocznie się proces ekstrakcji. Do górnej części kawiarki powinnna wówczas zacząć przelewać się gęsta, ciemnobrązowa kawa. Pycha!

 

Zastanów się jaki masz budżet i czego potrzebujesz. Jak często pijesz kawę i jak dużo jej robisz dla domowników lub gości. Na tej podstawie zbadaj ceny ekspresów i wybierz najlepszy do Twojego domu. Potem zostanie już tylko kupienie kilka rodzajów ziaren, eksperymentowanie i codzienne cieszenie się pyszną kawą.