Kompensacja mocy biernej – kiedy warto ją zastosować?

Nieustannie rosnąca inflacja oraz szereg podwyżek w naszym kraju sprawiają, że comiesięczne rachunki mogą przyprawić o zawroty głowy. Nie inaczej dzieje się z cenami za energię elektryczną, które szybują ku górze w zastraszającym tempie. Sytuacja ta najdotkliwiej dosięga przedsiębiorców, którzy każdego miesiąca muszą zmagać się z ogromnym rachunkami za zużycie prądu w swoich przedsiębiorstwach czy też biurach.

Z tego powodu spory procent z nich zaczyna poszukiwać rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć koszty ponoszone z tytułu użytkowania energii elektrycznej. Z pomocą w tym zakresie przychodzi do nich proces zwany kompensacją mocy biernej, który potrafi istotnie wpłynąć na zmniejszenie rachunków za prąd. Czym jest owa kompensacja oraz kiedy warto ją zastosować dowiesz się z dalszej części tekstu.

Czym jest moc bierna?

Moc bierna to obok mocy czynnej i pozornej, jeden z elementów obwodu pracy. Charakteryzuje się ona występowaniem pomiędzy odbiornikiem a źródłem energii. Istotne jest również to, że moc bierna nieustannie krąży pomiędzy odbiorcą a elektrownią i nie jest zużywana. Nie oznacza to jednak, że jest ona bezużyteczna, bowiem energia bierna jest niezbędna do prawidłowego działania wielu urządzeń.

Należy również wspomnieć, że moc bierna nie może być pobrana z sieci ani do niej oddana. Powoduje ona również znaczne obciążenie źródła prądu oraz straty ciepła, które mogą prowadzić do częstych awarii sieci.

W jakim celu warto kompensować moc bierną?

Kompensacja mocy biernej jest ważna, ponieważ w przypadkach, gdy przez sieć przepływa zbyt duża ilość energii biernej, należy zainstalować dodatkowe urządzenia oraz przewody o zdecydowanie o grubszym przekroju. Takie sytuacje mogą również powodować spadki przepustowości sieci, dlatego polskie prawo przewiduje przepisy, które mają za zadanie regulować ilość mocy biernej, którą można z niej pobierać. Dodatkowo w przypadku złamania przez nas tych przepisów, operator sieci może nałożyć na nas odpowiednie kary finansowe.

Jeśli zauważasz, że Twoje rachunki za prąd są za wysokie lub cokolwiek innego na fakturze Cię niepokoi warto kontaktować się firmą, taką jak TRE-Elektryk Olkusz, która działa w branży elektrycznej od kilkunastu lat i specjalizuje się w obszarze kompensacji mocy biernej.

W celu kompensacji mocy biernej stosuje się głównie zabieg przyłączenia baterii dławików indukcyjnych oraz baterii kondensatorów. Pozwala to na swobodny przepływ energii biernej jedynie na drodze kompensator – odbiornik. W ten sposób możemy racjonalnie zarządzać energią elektryczną i niwelować problemy powodowane przez zbyt duża ilość mocy biernej w sieci.

W jaki sposób obniżyć rachunki za prąd?

Pozostaje jednak pytanie, czy energia bierna może wpływać na wysokość rachunku za prąd? Odpowiedź brzmi TAK, ponieważ wielu operatorów sieci elektrycznej nalicza firmom przekraczającym limity opłaty dodatkowe w formie kary finansowej. Z kolei limity panujące u danego dostawcy należy sprawdzić w umowie o dostarczanie energii elektrycznej.

Może się bowiem okazać, że dodatkowe koszty związane z mocą bierną w sieci mogą stanowić aż 30% całego rachunku. Instalacja urządzenia kompensującego energię bierną może całkowicie uwolnić nas od kar i zmniejszyć opłatę za moc czynną o około 7%. Taka inwestycja jest zatem bardzo opłacalna.