Kiedy pompa ciepła się opłaca? Jaki jest jej koszt?

W polskich gospodarstwach domowych coraz większym powodzeniem cieszą się nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możliwe staje się poczynienie oszczędności w różnych sferach codziennego funkcjonowania. Dotyczy to również różnych systemów ogrzewania. Nic dziwnego, że rosnącą popularnością cieszą się chociażby pompy ciepła, będące urządzeniami przyjaznymi dla środowiska i intuicyjnymi w obsłudze. Czy instalacja takich urządzeń jest opłacalną inwestycją? Ile kosztuje zakup pompy ciepła i jej profesjonalny montaż?

Pomp ciepła – od czego zależy koszt inwestycji?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, wykorzystujące w swojej pracy innowacyjne technologie. Dzięki nim możliwe staje się poczynienie sporych oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń. Pomimo tego, że cena instalacji będzie wyższa niż ta, która wiąże się z zastosowaniem tradycyjnych rozwiązań, eksploatacja wypada w praktyce znacznie korzystniej. Końcowy koszt samej inwestycji zależny jest od różnych czynników, m.in. od potrzeb użytkowników budynku i jego warunków. Dlatego też dobrze jest skonsultować zakup z profesjonalną firmą, zajmującą się montażem i serwisem pomp ciepła. Aby to zrobić, należy odwiedzić stronę Pompy Ciepła Proszowice – Serwis i Montaż – Sevro, gdzie znaleźć można również cały szereg istotnych informacji o sposobie działania pomp ciepła i zaletach takiego rozwiązania.

Czy pompy ciepła są opłacalne?

Ci, którzy zajmują się na co dzień analizą metod ogrzewania budynków są zgodni – pompy ciepła są zdecydowanie jednym z najbardziej korzystnych finansowo rozwiązań w tym zakresie. Według różnorodnych obliczeń koszt całej inwestycji zwraca się już po upływie ok. 8 lat, co stanowi bardzo dobry wynik w porównaniu do tradycyjnie wykorzystywanych systemów grzewczych. Co więcej, pompy ciepła mogą również zostać połączone z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu czas, po którym inwestycja zaczyna przynosić wymierne korzyści, skraca się w znaczący sposób. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości, które wiążą się z wykorzystaniem tego typu urządzeń w gospodarstwach domowych. Mogą one bowiem służyć również do ogrzania wody użytkowej lub chłodzenia pomieszczeń w upalne, letnie dni.

Jak obsługuje się pompy ciepła?

Pomimo tego, że pompa ciepła jest bardzo zaawansowanym technologicznie urządzeniem, jego obsługa nie wymaga większego zaangażowania. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu, który w tradycyjnych systemach grzewczych musimy przeznaczyć, chociażby na regularne uzupełnianie opału. Co więcej, pompy ciepła nie wymagają takiego opału, gdyż w swojej pracy wykorzystują one energię elektryczną. Likwiduje to również konieczność wydzielania specjalnego miejsca, w którym musi być przechowywane drewno czy węgiel. Dzięki temu nie musimy również martwić się stale rosnącymi kosztami opału oraz jego dostępnością na rynku. Pompa ciepła nie wymaga czyszczenia przewodów kominowych i racjonalnego zagospodarowania popiołu, gdyż taki nie wytwarza się w trakcie jej pracy. Jest to więc rozwiązanie nie tylko tańsze, ale również i znacznie wygodniejsze, niż kotły węglowe czy gazowe.

Czy pompy ciepła mogą zostać zainstalowane w każdym budynku?

Pompy ciepła mogą zostać zainstalowane wyłącznie tam, gdzie istnieje stały dostęp do energii elektrycznej. Poza tym urządzenia nie mają wielu wymagań. Dzięki temu mogą być one instalowane w niemalże każdym budynku – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w halach, fabrykach i sklepach wielkopowierzchniowych.

Posted in Dom