Kupić czy wynająć?

Młodzi rodacy, którzy w pewnym momencie życia musza opuścić rodzinne strony zazwyczaj na początku wynajmują mieszkanie.

Większość z nich marzy przede wszystkim o tym, by móc zakupić swoje własne mieszkanie. Najczęściej takiego zakupu dokonują dzięki odłożonemu wkładowi własnemu, a także zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś co jest lepsze? Czy wynajem mieszkania jest lepszy niż kupno własnego mieszkania na kredyt?
Nie każdy z nas chce łączyć się z jakąś instytucją finansową niejednokrotnie na kilkadziesiąt lat w związku zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Niestety decydując się na kredyt, musimy liczyć się z tym, że pożyczając na przykład 300 tysięcy złotych, będzie musieli oddać po kilkudziesięciu latach nawet prawie pół miliona złotych. Każda instytucja finansowa zarabia pieniądze na udzielaniu pożyczek i kredytów. Dlatego tez nikt nam nie udzieli pożyczki bez żadnego zabezpieczenia. Kredyt mieszkaniowy to często jedyne rozwiązanie jakie może wykorzystać młody Polak jeśli chce posiadać swoje własne mieszkanie.

Kupić czy wynająć?

Jednak czy wynajmowanie jest takie złe?

W niewielkich miastach cena wynajmu mieszkania równoważy się z tym, jaką ratę miesięczną musielibyśmy płacić instytucji finansowej. Na pewno dużym plusem wynajmowanych mieszkań jest to, że praktycznie w ciągu miesiąca możemy z tego zrezygnować i zmienić swoje miejsca zamieszkania. Przy kupnie mieszkania na kredyt jest to nieco trudniejsze. Nie mniej jednak, wynajem mieszkania najczęściej jest porównywany do „spłacania rat za kogoś innego, kto wziął kredyt na to mieszkanie”. Jest to jak najbardziej prawdę, ponieważ osoby, które posiadają środki finansowe często kupują mieszkania tylko po to, by je wynajmować innym osobom, a w ten sposób lokatorzy spłacają za nich kolejne i kolejne raty. Jeśli odpowiednio długo i dokładnie poszukamy to cena za wynajem mieszkania Opole może okazać się atrakcyjna. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą ofertę, chociażby ze względu na lokalizację.