Zmiana wystroju pomieszczeń na ogół kojarzona jest m.in. z zakupem nowych mebli. Doskonałą alternatywą będzie jednak renowacja sprzętów, pozwalająca zaoszczędzić sporo gotówki z domowego budżetu. Dlatego też zebraliśmy garść użytecznych wskazówek, przy pomocy których krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces renowacji starych mebli.
Jak przygotować się do renowacji?
Renowacja mebli wymaga nieco czasu i zaangażowania oraz pewnej dozy kreatywności, choć poświęcenie z pewnością wynagrodzą osiągnięte rezultaty. Wcześniej jednak warto odpowiednio przygotować się do całego procesu, zwłaszcza gdy samodzielnie podejmiesz takie wyzwanie. Wówczas najlepiej rozpocząć od sprecyzowania oczekiwanych rezultatów pracy oraz ustalenia harmonogramu, dzięki któremu łatwiej będzie zapanować nad początkowym chaosem. Nieodzowny będzie również zakup odpowiednich narzędzi, w tym farb, pędzli oraz folii malarskich, dzięki którym możliwe będzie zabezpieczenie pozostałych powierzchni przed przypadkowym uszkodzeniem.
Tapicerowanie mebli, czyli jak przywrócić meblom dawną świetność?
Tapicerowanie mebli to jeden ze skutecznych sposobów na nadanie starym sprzętom drugiego życia, bez utraty ich specyficznego charakteru i stylu. Cały proces rozpocząć należy od zdjęcia pokrycia, zniszczonego przez codzienne użytkowanie i upływ czasu. Teraz można już przystąpić do pokrywania mebla nową tapicerką, choć wykonując taką czynność samodzielnie, trzeba posiadać nie tylko czas, ale również i odpowiednie narzędzia, jak nóż tapicerski czy zszywacz. Wybrany materiał należy dociąć do odpowiednich rozmiarów, pamiętając o kilkucentymetrowym zapasie. Nową tapicerkę trzeba teraz dopasować do mebla i przyszyć zszywaczem. Nie jest to wyjątkowo trudne wyzwanie, choć z pewnością do jego wykonania potrzeba sporo czasu i cierpliwości. Nic dziwnego, że część osób powierza to zadanie profesjonalistom. Warto jednak pokusić się również o zrobienie kursu tapicerskiego, by móc samodzielnie poddać renowacji ulubione meble.
Czy warto odbyć kurs tapicerski?
Oczywiście, że tak. Tym bardziej że tapicerowanie staje się coraz popularniejszym sposobem na renowację starych sprzętów, które darzymy sentymentem. Dzięki temu nie tracą one niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowego stylu. Dla przykładu kurs tapicerski w Warszawie, organizowany w 2022 roku, przez pracownię StareNaNowe, pozwala zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności, związane, chociażby z tapicerowaniem leciwych foteli, co daje możliwość poczynienia oszczędności w budżecie oraz zachowania mebla, wyróżniającego się spośród produktów, oferowanych przez popularne dyskonty meblowe. Kurs tapicerski pozwala nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale również umożliwia wejście w krąg osób, dla których unikalne meblarstwo stanowi zdecydowanie wyższą wartość, niż współczesna oferta od producentów mebli.
Jakie są inne metody renowacji mebli?
Jedną z najstarszych metod jest woskowanie. Współcześnie na rynku dostępne są zarówno woski bezbarwne, jak i takie, które wpływają na kolorystykę mebla. W każdym przypadku produkty te chronią przed wilgocią, co stanowi podstawową cechę i cel woskowania. Inną popularną, a zarazem wyjątkowo łatwą metodą renowacji jest lakierowanie. Przed naniesieniem lakieru należy pamiętać o zmatowieniu powierzchni, co przyczyni się do lepszych rezultatów pracy. Odpowiedni podkład uchroni natomiast ulubione sprzęty przed wilgocią oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.
Farba czy okleina – na które rozwiązanie się zdecydować?
Pokrywanie starych mebli farbą również zyskuje na popularności. Osoby decydujące się na tego typu rozwiązanie, sięgają na ogół po farbę akrylową lub farbę kredową, które przynoszą odmienne efekty. Pierwsza z nich dokładnie pokrywa starą powierzchnię, druga natomiast dodatkowo ją postarza. Oklejanie mebli to natomiast stosunkowo nowa metoda. Sprowadza się ona do nałożenia na całą powierzchnię nowej okleiny, pamiętając przy tym o usunięciu pęcherzyków powietrza. Choć samodzielna renowacja mebli może być źródłem satysfakcji, nie wszyscy właściciele starych sprzętów są gotowi podjąć takie wyzwanie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. W stolicy profesjonalnie zajmuje się tym starenanowe.pl, czyli pracownia Stare na Nowe, znajdująca się na al. Niepodległości 19, 02-653 Warszawa (tel. 604 570 351). Na miejscu można nie tylko zakupić dobrej jakości farby kredowe, ale również skorzystać z usług w zakresie malowania, renowacji czy tapicerowania starych mebli z wyjątkowym charakterem.