Sprzedaż nieruchomości – jak to zrobić mądrze?

Sprzedaż nieruchomości to sama w sobie ciężka i wymagająca dogłębnego przemyślenia decyzja. Co więcej, następnie właściciela czeka skomplikowany i z pewnością nieprzyjemny proces do przejścia. Poczynając od stworzenia odpowiedniego ogłoszenia przedstawiającego nieruchomość na sprzedaż, poprzez uciążliwe i często bezowocne prezentacje, kończąc na formalnościach związanych z finalizacją transakcji. Czy warto robić to wszystko samemu? Ile tak naprawdę można na tym zaoszczędzić? Poniżej zostało przedstawione jak mądrze i z rozwagą podejść do sprzedaży nieruchomości.

Przedstawienie nieruchomości w serwisach ogłoszeniowych

Zazwyczaj początkiem procesu sprzedaży nieruchomości jest stworzenie ogłoszenia na jednym z popularnych portali internetowych. Wielu osobom wydaje się to być zadaniem łatwym, jednak nie zdają sobie one sprawy jak newralgiczny i kluczowy jest ten punkt. Stworzenie dobrego opisu nieruchomości, zawierającego wszystkie niezbędne informacje wymaga naprawdę dużej wprawy. Do tego dochodzą odpowiednio wykonane fotografie przedstawiające lokum, gdzie w grę nie wchodzi jedynie użycie odpowiedniego sprzętu i perspektywa, ale także przygotowanie wnętrza, tak aby prezentowało się jak najlepiej. Należy pamiętać, że tak naprawdę takie ogłoszenie jest zazwyczaj pierwszym punktem kontaktu z potencjalnym kupcem. Pierwsze wrażenie przy wyborze nowego mieszkania jest dużo bardziej znaczące, niż mogłoby się wydawać.

Prezentacje nieruchomości

Kiedy już znajdzie się potencjalny kupiec, należy umówić i przeprowadzić prezentację nieruchomości. Ta oczywiście musi wypaść jak najlepiej, co sprawia, że sprzedający powinien się odpowiednio przygotować na wiele trudnych i niewygodnych pytań. Niestety nie brakuje osób, które przychodzą tylko obejrzeć lokum, bez wyraźnej chęci zakupu. Należy przygotować się na co najmniej kilka przeprowadzonych prezentacji, zanim znajdzie się poważnie zainteresowany kupiec. Co więcej, tego typu spotkania często bywają irytujące, osoby oglądające lokum mogą mieć niepochlebne komentarze w stosunku do nieruchomości, z którą właściciela często łączy wartość sentymentalna. Zdecydowanie nieprzyjemnym jest wysłuchiwanie tego typu opinii, co często powoduje frustrację. To również podczas prezentacji dochodzi do negocjacji ceny, gdzie należy wykazać się odpowiednią taktyką i wiedzą na temat tego procesu.

Formalności

Sprzedaż nieruchomości wiąże się także z ogromem formalności, jakich należy dokonać. W najlepszym przypadku wszystko przebiega sprawnie i wystarczy tak naprawdę jedna wizyta u notariusza. Jednakże takie sytuacje zdarzają się w praktyce bardzo rzadko. Kupujący zazwyczaj posiłkuje się kredytem hipotecznym, przez co w trakcie negocjacji i wyboru mieszkania nie dysponuje jeszcze odpowiednimi środkami pieniężnymi. W takim przypadku najpopularniejszym rozwiązaniem jest spisanie umowy przedwstępnej, która również, dla bezpieczeństwa, powinna być zawarta pod okiem notariusza. Do tego dochodzi kompletacja wszystkich dokumentów, o które może poprosić potencjalny nabywca. Może to być zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej czy właściciel nieruchomości nie zalega z czynszem, jakie są plany odnośnie najbliższej przyszłości części wspólnych budynku, czy też potwierdzenie, że lokum nie jest zadłużone. Zebranie odpowiedniej dokumentacji i stres związany z prawidłowym dopełnieniem formalności może przyprawiać o zawrót głowy. Tak naprawdę większość z tych zadań jest w stanie wykonać biuro nieruchomości, za pośrednictwem właściciela. Ponadto agencja zadba o to, aby proces sprzedaży przebiegł prawidłowo, a zbywający lokum nie musiał martwić się o potencjalne oszustwo.

Czy warto skorzystać z usług biura nieruchomości?

Pierwszym pytaniem, jakie należałoby zadać, to ile można zaoszczędzić na samodzielnej sprzedaży nieruchomości. Zazwyczaj stawka biura za pośrednictwo wynosi około 3% od uzyskanej kwoty zbycia. Już na pierwszy rzut oka to zdecydowanie niewygórowana cena za zdjęcie z barków właściciela wszystkich nieprzyjemności związanych ze sprzedażą. Dobre biuro nieruchomości utworzy profesjonalne ogłoszenie, przeprowadzi sprawnie wiele prezentacji, pomoże w negocjacjach i rozwieje wątpliwości swojego klienta związane z formalnościami. Poza tym każdy pośrednik ma obowiązek uczestnictwa w ubezpieczeniu OC, które zabezpiecza właściciela przed stratami w razie nieoczekiwanych zdarzeń. Czy zaoszczędzone 3% wartym jest więc tak dużej fatygi? Przede wszystkim zazwyczaj agencja uzyskuje wyższą cenę sprzedaży niż osoba prywatna, niespecjalizująca się w tej dziedzinie. Możliwym jest więc nie tylko uzyskanie fachowej obsługi, ale również poniesienie za nią bardzo niskich, lub nawet zerowych kosztów realnych.