Szafy kartotekowe do biura – jak wybrać odpowiednie meble?

Przechowywanie dokumentów biurowych oraz akt osobowych to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga bezpiecznych i solidnych mebli. Najlepszym rozwiązaniem są metalowe szafy kartotekowe, w których można przechowywać dokumenty w teczkach oraz kopertach. Wybierając taki mebel do biura należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, przede wszystkim na wygodę użytkową oraz bezpieczeństwo pracowników.

Jakie dokumenty będą przechowywane w szafie?

Pierwszym kryterium wyboru jest oczywiście konkretne zastosowanie. Najczęściej spotkamy się z szafami kartotekowymi wyposażonymi w szuflady pod konkretny format dokumentów. Mamy zatem szafy na format A4, A5, A6, a także B5 popularne w placówkach medycznych. Jeśli w jednej szafie mają być przechowywane różne formaty, wówczas można wybrać szafy aktowo-kartotekowe o budowie modułowej, dzięki czemu, klienci mogą dostosować rozplanowanie wnętrza do swoich potrzeb. W gronie szaf kartotekowych wymienimy także szafy na płyty CD, DVD oraz Blu-ray.

Bezpieczeństwo użytkowe szaf kartotekowych

Metalowe szafy kartotekowe wypełnione dokumentami są bardzo ciężkie, co stwarza realne zagrożenie dla pracowników. W związku z tym, należy wybrać modele wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Ważnym elementem jest specjalny system prowadnic, który blokuje możliwość wypadnięcia szuflady oraz nie dopuszcza do otwarcia kilku szuflad jednocześnie. Dzięki temu, nie zachodzi ryzyko przeważenia i wywrócenia się takiej szafy.

Podstawa szafy jest wyposażona w dokręcane stopki poziomujące. Jeśli szafa będzie stała na nierównym podłożu, wówczas można ją dostosować poprzez regulowane stopki. Kolejnym czynnikiem istotnym z perspektywy zasad BHP są wygładzone krawędzie. To wszystko sprawia, że szafy kartotekowe odznaczają się maksymalnym bezpieczeństwem.

Rodzaj zamknięcia w szafach kartotekowych

W kartotekach przetrzymywane są głównie akta osobowe, ale również ważne dokumenty firmowe. Przy wyborze takiego mebla należy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczeń. W przypadku szaf wyposażonych w szuflady, coraz częściej stosuje się zamek centralny, z pomocą którego można jednocześnie zamknąć lub otworzyć wszystkie szuflady. W przypadku tradycyjnych drzwi, można wybrać także nowoczesny zamek cyfrowy. Takie zabezpieczenie jest konieczne, aby w szafie można było przechowywać dokumenty poufne.

Gdzie można kupić specjalistyczne szafy kartotekowe?

Warto wybrać firmę, która specjalizuje się w tego typu meblach i posiada w swojej ofercie modele zgodne z normami jakości oraz BHP. Jeśli potrzebujesz wyposażyć swoje biuro w specjalistyczne szafy kartotekowe, szeroki wybór znajdziesz w tym miejscu: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-kartotekowe/. Zaletą zamawiania metalowych szaf biurowych w tym miejscu jest możliwość dostosowania konfiguracji oraz wyglądu szafy. Metalowe meble można malować farbą proszkową w bogatej palecie kolorystycznej RAL. W ten sposób dobierzesz meble pod kątem indywidualnych potrzeb w Twoim biurze.