Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – w związku z wciąż rosnącymi cenami prądu, każdy poszukuje sposobu na obniżenie kosztów. Z energii ze słońca korzystają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa. Korzyści z zamontowania paneli słonecznych są odczuwalne nie tylko dla konsumenta, ale również dla środowiska.

Oszczędność na rachunkach

Energia słoneczna występuje w naturalny sposób w przyrodzie i jej pozyskiwanie jest darmowe. Jedyny koszt, jaki ponosi osoba decydująca się na instalację fotowoltaiczną, to ten związany z jej zakupem i montażem. Dodatkowo w celu uzyskania dofinansowania można skorzystać z któregoś z dostępnych programów rządowych lub samorządowych. Wtedy korzyści z instalacji są jeszcze większe. Właściciel paneli uniezależnia się od dostawcy prądu z sieci i oferowanych przez niego cen. Obniżenie kosztów związane z rachunkami jest widoczne od razu, natomiast całkowity koszt instalacji zwraca się zazwyczaj po kilku latach.

Korzyści dla środowiska naturalnego

Instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie przyczyniają się do zanieczyszczeń, hałasu i produkcji dwutlenku węgla. Panele można poddać recyklingowi. Energia ze słońca jest odnawialna, dlatego nie zabraknie jej w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Korzystanie z fotowoltaiki nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków, z którymi będą musiały uporać się przyszłe pokolenia. Energia słoneczna jest dostępna dla osób na całym świecie.

Odpowiedź na zapotrzebowania gospodarstw domowych

Dobrze zaprojektowany system zaspokaja w pełni zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Często uzyskuje się nawet nadwyżkę, którą można przekazać do sieci, a następnie odebrać z niej 70-80% energii, w zależności od wielkości instalacji. To rozwiązanie jest szczególnie pożyteczne w okresie jesienno-zimowym. Koszty eksploatacji związane z użytkowaniem fotowoltaiki są bardzo niskie. Dotyczą najczęściej usuwania zanieczyszczeń z paneli, które działają dobrze tylko wtedy, gdy są czyste. System nie wymaga konserwacji. Warto wybierać instalacje od sprawdzonych producentów, ponieważ posłużą one przez wiele lat bez psucia się. W ten sposób też można uniknąć poniesienia kosztów związanych z ewentualną wymianą lub naprawą paneli. Czas eksploatacji modułów wynosi nawet 25-30 lat. Ich moc i wydajność utrzymują się na stabilnym poziomie przez cały okres ich żywotności.

Wytrzymałość i estetyka

Instalacje fotowoltaiczne cechują się dużą odpornością na czynniki takie jak grad, wiatr czy zalegający śnieg, dlatego mogą działać bezawaryjnie przez długie lata. Ich wygląd jest atrakcyjny, nie oszpeca budynku, a nawet stanowi atrakcyjne wykończenie dachu. Warto wspomnieć też o tym, że zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podatku. System znacząco podnosi wartość nieruchomości, na której został zamontowany. Według badań nabywcy są w stanie zapłacić więcej za dom z zamontowaną już instalacją, co świadczy o tym, że ten sposób pozyskiwania energii elektrycznej jest coraz bardziej pożądany.

Podsumowanie

Montaż paneli fotowoltaicznych stanowi odpowiedź na potrzeby dzisiejszego świata, w którym ceny prądu są coraz wyższe. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Korzyści płynące z montażu instalacji dla właściciela to oszczędność na rachunkach i zapewnienie gospodarstwu odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Fotowoltaika jest także rozwiązaniem bezpiecznym dla środowiska naturalnego.

Posted in Dom