Elewacja domu – najpopularniejsze kolory

Elewacja domu stanowi jego wizytówkę, więc powinna być atrakcyjna pod względem wizualnym. Wiele osób nie ma pojęcia, jakie kolory elewacji domu są aktualnie w trendach. Faktem jest, że zdecydowana większość osób stawia na uniwersalne barwy, które można relatywnie łatwo wpasować w otoczenie. Oczywiście należy uwzględnić to, w jakim stylu został wybudowany obiekt. Warto wiedzieć, że na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które zajmują się projektowaniem elewacji. Z ich usług chętnie korzystają ci, którzy chcą wdrożyć elementy dekoracyjne, które wyróżnią lokum na tle sąsiadujących budynków.

1. Biel

W dzisiejszych czasach dominują neutralne, a zarazem stonowane kolory elewacji. Biel wydaje się być idealną propozycją dla tych, którzy stawiają na klasę oraz elegancję. Warto wziąć pod uwagę, że jasne barwy zawsze prezentują się świeżo. To, jak długo utrzyma się efekt zależy od właściwości zastosowanych materiałów. Prawdą jest, że białe powierzchnie są podatne na zabrudzenia oraz nieestetyczne zacieki. W sprzedaży znajdują się farby do betonu, które ułatwiają utrzymanie pożądanego koloru. Nie są one wrażliwe na wilgoć, dzięki czemu stanowią dodatkową warstwę zabezpieczającą mury. Wykazują one działanie impregnujące, jednak nie stanowią obciążenia dla konstrukcji.

outside the house with garden, detail

2. Czerń

Dość rzadko można spotkać się z czarną elewacją, ponieważ większość osób umieszcza ten kolor tylko na wybranych obszarach. Wydaje się być on znakomitą propozycją dla tych, którzy preferują wielokolorowe kompozycje. Prezentują się one wyjątkowo nowocześnie, więc najlepiej pasują do budynków o geometrycznej, zwartej formie. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydają się być farby dekoracyjne, które nie tylko wyglądają ciekawie, ale również posiadają znakomite parametry użytkowe. Wyróżniają się one pełną odpornością na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych, więc nie trzeba obawiać się szybkiego pojawienia mankamentów.

3. Czerwień

Czerwona elewacja to rewelacyjna opcja dla osób, które nie boją się odważnego wzornictwa. Soczystą barwę można łatwo stonować poprzez wprowadzenie białych, beżowych czy też jasnoszarych elementów. Jedno jest pewne – obok czerwonego domu nikt nie przejdzie obojętnie! Ważne jest to, aby nie przesadzić. Najlepiej sprawdzi się tutaj czarny dach. Pozostałe konstrukcje (m.in. okna, drzwi, barierki) również powinny być utrzymane w neutralnych barwach, które przesadnie nie rzucają się w oczy.

4. Odcienie szarości

Na czasie są również różne odcienie szarości – od bardzo jasnych, aż po grafit. Wbrew pozorom taka elewacja wcale nie musi być nudna. Wiele osób wprowadza elementy dekoracyjne wokół otworów okiennych (np. jaśniejsze/ciemniejsze pasy). Ozdobić można również okolicę drzwi wejściowych – na uwagę zasługuje cegła klinkierowa, która jest dość droga, jednak przez długie lata pozostaje w nienagannym stanie.

Posted in Dom