Jaki węgiel wybrać by ogrzewać efektywnie i tanio

Wybór rodzaju ogrzewania jest z roku na rok coraz szerszy. Mimo poszukiwania nowych,  tańszych i bardziej ekologicznych źródeł ciepła, liderem wciąż pozostaje węgiel kamienny. Jest ceniony za niską cenę, wysoką wydajność i łatwą dostępność. Decydując się na ogrzewanie domu węglem, warto pamiętać, że najtańszy opał nie będzie tym najlepszym. Na rynku dostać można różne rodzaje tego paliwa, a wybór konkretnego nie powinien być przypadkowy. Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszy się zwłaszcza węgiel kamienny orzech, który dostępny jest zarówno w ofercie stacjonarnej jak i online https://grzejemnieto.pl/produkt/wegiel-kamienny-orzech/. Sprawdźmy czym charakteryzuje się ten rodzaj węgla kamiennego i czy warto ogrzewać nim swój dom.

Węgiel kamienny orzech – co warto o nim wiedzieć

Węgiel orzech jest jednym z jedenastu sortymentów węgla kamiennego, podzielonych ze względu na rozmiar ziarna. Orzech należy do grupy opałów grubo granulowanych. Rozmiar frakcji waha się w przedziale między 25, a 80 mm.

Węgiel kamienny orzech to również opał wysokokaloryczny. Jest to jeden z kluczowych parametrów, wpływających na proces ogrzewania. Określa ile ciepła zostanie wygenerowane podczas spalania określonej ilości opału. Wartość opałowa orzecha mieści się w przedziale 22-26 MJ/kg, co czyni z niego efektywne i ekonomiczne paliwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając węgiel kamienny orzech

Węgiel typu orzech jest jednym z bardziej wydajnych rodzajów węgla. Jednak jego parametry mogą być różne, w zależności od dostawcy. Poza wspomnianą wyżej kalorycznością, warto zwrócić również uwagę na:

– zawartość siarki – węgiel orzech charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tego pierwiastka, a im go mniej tym lepiej. Siarka podczas spalania ulega utlenieniu, tworząc tlenek siarki. To trujący gaz, o duszącym zapachu, który przyczynia się do powstawania smogu. W połączeniu z wodą tworzy niebezpieczny dla kotła kwas siarkowy. Maksymalna zawartość siarki w węglu została określona rozporządzeniem i nie może przekraczać 1,7%. Dostępny w sklepie Grzeje mnie to węgiel orzech, ma maksymalnie 0,5% siarki, dzięki czemu pali się bardziej ekologicznie.

Dla procesu spalania kluczowa jest również zawartość popiołu. Im jest go więcej, tym więcej odpadu pozostanie. Gdy popiołu jest dużo trzeba go często usuwać i utylizować. By ograniczyć częstotliwość czyszczenia pieca warto wybierać węgiel o zawartości popiołu nieprzekraczającej 12%.

Pamiętaj, że kupując opał węglowy masz prawo zażądać od sprzedawcy certyfikatu poświadczającego zgodność parametrów z obowiązującymi normami.

Dlaczego węgiel orzech to dobry materiał opałowy

Mimo, że czarne złoto cieszy się niezbyt dobrą sławą, to dla wielu osób wciąż jest to jedyny opał, na który mogą sobie pozwolić. Rzeczywiście jedną z największych zalet opałów węglowych jest ich niska cena, która daleko w tyle pozostawia konkurencję w postaci drewna, pelletu, gazu itp. Warto jednak pamiętać, że ceny węgla orzech będą różne u różnych dostawców. Za tonę trzeba zapłacić od 600 do 900 zł. Najtańszy węgiel nie zawsze jest najlepszy. Kluczowe są przede wszystkim jego parametry, a dopiero potem cena. Można ją rozsądnie zbić kupując węgiel orzech online.

Niewątpliwą zaletą węgla typu orzech jest również to, że może być spalany w urządzeniach różnego typu. Można wykorzystywać go we wszystkich piecach przystosowanych do spalania paliw stałych. Węgiel orzech sprawdzi się również w tradycyjnych piecach kaflowych, żeliwnych czy stalowych. Węgiel typu orzech może być również spalany w nowoczesnych kotłach podajnikowych oraz piecach górnego i dolnego spalania. Węgiel orzech nadaje się również do kominka. Pali się dużym, jasnym płomieniem, pięknie rozświetlając pomieszczenie.

Na korzyść węgla typu orzech przemawia również fakt, że jest dostępny w workach. Takie rozwiązanie to duża wygoda i gwarancja zachowania parametrów opału. Worki zabezpieczają węgiel przed czynnikami atmosferycznymi, co ma kluczowe znaczenie dla jakości spalania, zwłaszcza jeśli węgiel jest składowany na zewnątrz. Jeśli jest przechowywany w kotłowni, zajmie zdecydowanie mniej miejsca, bo worki można układać jeden na drugim. Dozowanie węgla jest dużo prostsze i nie generuje takich zabrudzeń jak w przypadku węgla przechowywanego luzem.

Jeśli, szukasz opału taniego, łatwo dostępnego i wydajnego – węgiel orzech idealnie spełni Twoje oczekiwania. Jeśli zależy Ci również na tym, by paląc w piecu nie przyczyniać się do powstawania smogu wybieraj wyłącznie opał najwyższej jakości, o niewielkiej zawartości siarki, popiołu i wysokiej kaloryczności.

Posted in Dom