Baterie trójdrożne – idealne rozwiązanie

Wybierając baterię do naszego nowego domu czy mieszkania oprócz wyglądu dobrze jest wziąć pod uwagę funkcjonalność. W miastach gdzie woda dostarczana przez wodociągi nie spełnia wymagań do picia lub zbytnio obciąża naszą armaturę zatykając ją kamieniem świetnie sprawdzą się baterie trójdrożne, które umożliwiają podłączenie filtru przepływowego. Filtr taki zmiękczy naszą wodę (co przyczyni się np. do nie powstawania kamienia w garnkach do gotowania wody czy czajnikach) oraz poprawi jej walory zarówno smakowe jak i estetyczne. Czym jednak dokładnie jest bateria trójdrożna? Jakie inne pozytywne właściwości ma korzystanie z filtru do wody kranowej?

Bateria trójdrożna – dlaczego warto?

Najprostszym i najczęściej spotykanym typem baterii spotykanej w domach będzie bateria dwudrożna – czyli taka z której możemy korzystać z ciepłej i zimnej wody. Bateria trójdrożna wyposażona jest w dodatkowy zawór. Jeden obsługuje wodę kranową (ciepłą oraz zimną) drugi natomiast obsługuję przepływ wody filtrowanej. Można się również spotkać z rozwiązaniem posiadania jeden baterii dwudrożnej oraz jednej jednodrożnej. Pierwsza wymieniona służy do wody kranowej, druga do wody filtrowanej. Rozwiązanie takie jest jednak bardzo niepraktyczne z prostego powodu – będzie zajmować więcej miejsca niż jedna bateria trójdrożna. Projektując więc łazienkę lub kuchnię, warto wziąć pod uwagę miejsce na baterię trójdrożną oraz filtr do jej obsługi. Zaplanowanie posiadania takiej rzeczy jeszcze na etapie projektu oszczędzi nam czasu oraz nerwów, a korzyści ze stosowania wody filtrowanej będą procentować latami. No właśnie. Jakie jednak są te korzyści? 

Korzystanie z filtra przepływowego – jakie pozytywne właściwości posiada?

Pierwszą wymienioną już we wstępie jest zmiękczenie wody, co przyczyni się do zachowania lepszej higieny w armaturze lub w czajniku. Do takich celów najlepiej sprawdzi się filtr żywiczny, który redukuje zawartość soli wapnia i magnezu – głównych składników „kamienia” z który często widuje się m.in. w czajnikach.  Oprócz tego, woda poddana procesowi filtrowania pozbawiana jest negatywnych substancji dodawanych przez wodociągi w celu zwiększenia trwałości wody. Popularny chlor ma właściwości utleniające, dzięki czeku skutecznie hamuje wytwarzanie drobnoustrojów w wodzie. Można więc powiedzieć że pełni on swego rodzaju rolę opakowania w którym woda przebywa z wodociągów do naszych domów, jednak to opakowanie w momencie w którym woda wypływa z kranu nie jest już potrzebę. Dodatkowo, jeżeli posiadamy wodę z własnego ujścia może ona zwierać azotany (które są używane prze rolników do nawożenia pól uprawnych) oraz metale ciężkie mogą przenikać do wód gruntowych, a co za tym idzie do naszych źródeł. Wyposażenie się w takim wypadku w filtr azotanowy który oczyści wodę z takich materiałów jest opcją bardzo rozsądną. Bardzo uniwersalnym filtrem który oprócz zastosowania domowego sprawdzi się również na ogród jest filtr polipropylenowy. Zapewni on oczyszczenie wody z elementów stałych, takich jak żwir, piasek czy rdza która może przechodzić do wody z instalacji.

Posted in Dom