Jak dbać o rolety – poradnik na temat czyszczenia i konserwacji

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach. Jest ono doceniane przez inwestorów za oszczędność, wysoki poziom izolacji akustycznej i ochronę zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i skutkami włamania. Aby jednak rolety mogły spełniać powierzoną im funkcję, zachowując przy tym swoją estetykę, konieczne jest ich regularne czyszczenie i konserwacja. Jak i kiedy to robić? Zebraliśmy najważniejsze informacje w praktycznym poradniku.

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele istotnych korzyści. Pozwalają one przede wszystkim utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co z kolei wpływa na obniżenie wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej. W roletach kryje się jednak znacznie większy potencjał, który warto odkryć. Chronią one bowiem nasze okna przed wpływem różnorodnych czynników atmosferycznych, zapewniają izolację akustyczną i zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Aby móc czerpać z tych możliwości, należy jednak pamiętać o regularnym serwisie i czyszczeniu rolet oraz zaufać wiedzy i doświadczeniu tych, którzy na co dzień zajmują się sprzedażą tego rodzaju urządzeń. Jedną z takich firm jest Rolety Bochnia — zewnętrzne i wewnętrzne | OP Invest, ciesząca się nieposzlakowaną opinią i całym gronem klientów, zadowolonych z jakości obsługi i fachowego doradztwa w zakresie doboru najlepszego rozwiązania.

Prawidłowe mycie rolet zewnętrznych – jak i czym należy to robić?

Regularne czyszczenie zapewnia roletom nie tylko estetyczny wygląd, ale również przedłuża ich funkcjonalność. Tego rodzaju działania nie są ani czasochłonne, ani tym bardziej trudne do wykonania. Czyszczenie rolety sprowadza się na ogół do usunięcia zanieczyszczeń, które zbierają się na prowadnicach. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również utrzymanie w czystości samego pancerza. Zaniechanie takich czynności może prowadzić do szybszego zużywania się materiałów, co w konsekwencji skróci żywotność urządzenia.

Podczas czyszczenia rolet zewnętrznych doskonale sprawdzą się miękkie szmatki lub gąbki. Szorstkie materiały mogą spowodować nieestetyczne zarysowania na pancerzu, choć równie niebezpieczne może być w tym przypadku użycie silnych detergentów. Niewłaściwie dobrane środki czyszczące nie tylko zmienią barwę lakieru, ale mogą determinować pojawienie się korozji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą więc detergenty o łagodnym oddziaływaniu i neutralnym odczynie.

Kiedy czyścić rolety zewnętrzne?

Temperatura powietrza na zewnątrz odgrywa najistotniejszą rolę w całym procesie. Rolety zewnętrzne należy bowiem czyścić w temperaturze nie mniejszej niż 10˚C i nie większej, niż 25˚C. W okresie zimowych mrozów konieczna jest rezygnacja z mycia rolet, a nawet z ich konserwacji. Warto jednak przyłożyć się do delikatnego usuwania śniegu i lodu samego mechanizmu, by nie doprowadzić do obciążenia, mogącego skutkować poważnym uszkodzeniem konstrukcji.

Serwis i konserwacja rolet — jak nie dać się zaskoczyć awarii?

Rolety zewnętrzne wymagają zarówno odpowiedniej konserwacji, jak i regularnego serwisu. Na ogół pierwszy przegląd okresowy planuje się po upływie pół roku od montażu. W trakcie takich prac sprawdzany jest stan elementów, składających się na konstrukcję urządzenia, a także skuteczność działania mechanizmów sterujących i zabezpieczających.

Warto pamiętać przy tym, że dokonywanie jakichkolwiek zmian na własną rękę może skutkować utratą gwarancji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku koniecznych napraw, których może dokonywać wyłącznie instalator z odpowiednimi uprawnieniami.

Posted in Dom