Jakie klimatyzatory wybierają najczęściej mieszkańcy Krakowa w 2024?

Klimatyzacja jest już w Krakowie standardowym elementem wyposażenia mieszkań. Wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno coraz szersza oferta systemów tego typu, jak i ich rosnąca użyteczność: obecnie powszechnie spotykane są już układy, które nie tylko chłodzą powietrze, lecz również oczyszczają je i nawilżają, a w razie potrzeby – są w stanie je ogrzać. Jakie urządzenia klimatyzacyjne są jednak najpopularniejsze wśród mieszkańców Krakowa w roku 2024?

Jakie cechy powinien mieć klimatyzator do mieszkania?

Zdecydowana większość Krakowian mieszka w blokach i kamienicach. Jak podają eksperci z serwisu Ranking klimatyzacji Kraków – TOP 10 firm, urządzenia, które zostaną zainstalowane w takich budynkach, powinny cechować się:

 • niewielkim poziomem emisji dźwięków;
 • małymi rozmiarami;
 • konstrukcją, która uniemożliwia przenoszenie drgań na ściany budynku.

Ponadto system klimatyzacji musi być dopasowany do cech konkretnego mieszkania.

Jak dobrać klimatyzację do mieszkania?

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze klimatyzacji do mieszkania, jest metraż. Jak podają autorzy artykułu https://www.top10klimatyzacje.pl/artykuly/jak-dobrac-klimatyzator-do-wielkosci-mieszkania, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na moc montowanych urządzeń: na każdy metr kwadratowy powinno przypadać jej co najmniej 100 W. Oczywiście wynik należy skorygować, biorąc pod uwagę m.in.:

 • wysokość pomieszczeń,
 • wystawę mieszkania,
 • izolację termiczną budynku oraz szczelność zamontowanej w nim stolarki otworowej.

Warto uwzględnić też usytuowanie lokalu – klimatyzator do mieszkania, które znajduje się stosunkowo nisko, może mieć o ok. 30-50% mniej mocy chłodniczej i grzewczej od urządzenia, które znajdzie się na najwyższych kondygnacjach budynku.

Klimatyzacja – co wybierają mieszkańcy Krakowa w roku 2024?

Jakie systemy klimatyzacji kupują więc mieszkańcy Krakowa w 2024 roku? Według zestawienia https://www.top10klimatyzacje.pl/artykuly/najczesciej-montowane-klimatyzatory-w-krakowskich-mieszkaniach najczęstszym wyborem są:

 • W przypadku mieszkań czterdziestometrowych – Gree Lomo Luxury Plus. Urządzenie to jest stosunkowo tanie, a na dodatek charakteryzuje się niskim poziomem emisji hałasu i wibracji (cechy te pozwalają na użycie go nawet w mniejszych mieszkaniach).
 • Dla lokali o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych – Gree Amber Prestige. Mieszkańcy Krakowa, którzy zdecydują się na taki zakup, mogą liczyć na najlepszy na rynku stosunek jakości do ceny klimatyzatora. Dodajmy, że systemy te sprawdzają się również jako ogrzewanie – pracują w pełni efektywnie nawet podczas silnych mrozów (do -30 stopni Celsjusza).
 • Dla największych mieszkań – Rotenso Mirai X. Urządzenie to może obsłużyć nawet ok. 70 metrów kwadratowych. Krakowianie chętnie kupują ten właśnie model z jeszcze jednego powodu – zamontowany w nim efektywny filtr  jest w stanie wychwycić większość znajdującego się w powietrzu pyłu zawieszonego (głównego składnika smogu).

Oczywiście na rynku dostępne są również systemy klimatyzacji, które świetnie sprawdzą się w jeszcze większych mieszkaniach i w domach jednorodzinnych.

Klimatyzacja do krakowskich mieszkań – inne rozwiązania, dostępne w roku 2024

Wiele budynków w centralnych dzielnicach Krakowa ma charakter zabytkowy. W mieszkaniach, które się w nich znajdują, montaż klimatyzatora może być utrudniony (wymagana będzie na przykład zgoda służb konserwatorskich). Krakowianie, zamieszkujący takie lokale, często wybierają więc rozwiązania, które nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku i przechodzenia związanej z tym procedury. Mowa tu o:

 • klimatyzatorach przenośnych,
 • klimatorach.

Urządzenia te są przy okazji tańsze od klasycznych systemów typu split lub multisplit. Niestety, ceną za to jest niższa wydajność chłodnicza i brak wielu funkcji, stanowiących w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych standard.

Posted in Dom