Najważniejsze informacje na temat zaćmy

Oczy, czyli ludzkie narządy wzroku są podatne na wiele różnych schorzeń, dolegliwości, a także problemów posiadających różnorodne przyczyny.

Do ich grona zaliczają się inne choroby, zaniedbania ze strony pacjentów albo uszkodzenia w wyniku jakichś niefortunnych zdarzeń i wypadków. Niektóre wady i schorzenia narządów wzroku pojawiają się po pewnym czasie. Jedną z powszechniejszych chorób oczu spowodowaną wiekiem pacjenta jest zaćma polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Skutkiem tego problemu jest utrudnienie odbierania różnych bodźców ze świata zewnętrznego. Na szczęście dzięki precyzyjnej chirurgii, możliwe jest przywrócenie prawidłowego działania oka dotkniętego zaćmą.

Najważniejsze informacje na temat zaćmy

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Zaćma zwykle pojawia się z wiekiem u osób starszych, ale rozwój tego schorzenia może być również spowodowany przez inne choroby okulistyczne lub urazy i w takiej sytuacji zaćma pojawia się też u osób, którym daleko do podeszłego wieku. Głównym objawem tej choroby jest znaczne osłabienie ostrości widzenia. Czasem pacjenci mają również problemy w postrzeganiu kolorów zaliczanych do spektrum żółtej barwy. Na szczęście profesjonalni okuliści dobrze radzą sobie z diagnostyką zaćmy w czasie tradycyjnego badania okulistycznego.

W wielu sytuacjach rozpoznanie zaćmy wymaga wyłącznie standardowego badania nawet bez konieczności rozszerzania źrenic. Niektórzy okuliści stosują jednak krople rozszerzające po to, aby skuteczniej zbadać problem oraz ustalić czy istnieje ryzyko jakichś powikłań operacyjnych. Proces leczenia zaćmy obejmuje ultradźwiękowe rozdrabnianie starej soczewki. Po wykonaniu tego zadania, okuliści wszczepiają sztuczną soczewkę. Zazwyczaj zabiegi takie nie wymagają nawet zakładania szwów.

Warto pamiętać, że porządni lekarze okuliści potrafią efektywnie zwalczać zaćmę oraz pozostałe choroby oczu dotykające osób starszych. Należy jednak mieć na uwadze to, że w Polsce działają też fachowcy, którzy radzą sobie dobrze z różnymi schorzeniami występującymi u najmłodszych pacjentów. Korzystając w wyszukiwarce internetowej z hasła okulista dla dzieci łomianki można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat takich okulistów.

Posted in Bez kategorii