Pompa ciepła to urządzenie przyszłości. Świetnie wpisuje się w potrzebę ochrony środowiska przez zwiększanie efektywności energetycznej budynku. Do ogrzewania nie wykorzystuje paliw kopalnych, ale… ogólnodostępne powietrze. Nie emituje też żadnych substancji do atmosfery. Nie każdy wie o tym, że te nowoczesne, bezobsługowe urządzenia pozwalają również na chłodzenie pomieszczeń latem. Dowiedz się więcej o pompach ciepła!
Pompy ciepła jeszcze do niedawna nie były popularnymi urządzeniami grzewczymi w naszym kraju. W ostatnim czasie się to zmienia i przybywa zarówno powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła. Inwestorów przekonuje głównie to, że są najbardziej ekonomiczne spośród wszystkich urządzeń grzewczych, pozwalają spełnić wymogi dotyczące energooszczędności budynków i są całkowicie bezobsługowe.
Pompa ciepła – grzeje zimą, chłodzi latem
Zasada działania pompy ciepła jest analogiczna do działania lodówki. Jednak podczas gdy lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła działa na odwrót usuwając ciepło z zewnątrz i przekazując energię w postaci ciepła do domu. Wykorzystywana jest tu zasada fizyczna nazywana efektem Joule’a-Thomsona.
Co ciekawe, na podobnej zasadzie pompa ciepła może chłodzić pomieszczenia latem, przy czym robi to w dużo bardziej ekonomiczny sposób niż standardowa klimatyzacja. Działanie klimatyzatorów wiąże się z wysokimi kosztami. Tymczasem szacuje się, że koszty eksploatacyjne w przypadku chłodzenia pompą ciepła mogą być nawet 10-krotnie niższe niż w przypadku standardowej klimatyzacji! Wyróżniamy przy tym tryb chłodzenia aktywny i pasywny.
Pompy ciepła z funkcją chłodzenia aktywnego i pasywnego. Czym się różnią?
Wysoka efektywność energetyczna i jednocześnie niski koszt eksploatacji możliwe są w przypadku układu chłodzenia pasywnego. Proces ten odbywa się bez uruchamiania sprężarki, co znacząco minimalizuje zużycie energii, ponieważ pracuje wyłącznie system sterowania i pompy obiegowe. Przy chłodzeniu pasywnym wykorzystywany jest fakt, iż w lecie temperatura gruntu jest zwykle dużo niższa od temperatury w budynku.
Chłodzenie aktywne można uruchomić niezależnie od typu pompy ciepła. Wówczas ten sam obieg termodynamiczny pracuje w trybie nie grzania, ale chłodzenia. System pracuje na zasadzie odwrócenia. Zmienia się kierunek przepływu ciepła w układzie – parownik przejmuje rolę skraplacza, a skraplacz parownika. Podczas chłodzenia aktywnego pracuje też sprężarka, a pompa musi być wyposażona w zespół zaworów trójdrogowych i sterownik. Tego rodzaju chłodzenie sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia większej ilości chłodu.
Pamiętajmy, że pompa ciepła to także dodatkowe możliwości. Urządzenie świetnie współpracuje np. z fotowoltaiką. Shttps://www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.htmlzukasz pompy ciepła, którą ogrzejesz i ochłodzisz dom? Wejdź na https://www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.htmlh i dowiedz się więcej!