Systemy ogrzewania, bazujące na nowoczesnych technologiach, stają się coraz popularniejsze. Głównym czynnikiem, który na to wpływa, są względy ekonomiczne – rozwiązania te mogą bowiem stać się źródłem znaczących oszczędności. Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu jest pompa ciepła. Ile kosztuje jej instalacja? I jak wygląda jej użytkowanie w praktyce?
Ile kosztuje pompa ciepła?
Cena nowoczesnej pompy ciepła nie różni się znacząco od kosztów porównywalnej instalacji grzewczej, wykorzystującej kocioł kondensacyjny. Jej późniejsza eksploatacja jest przy tym bez porównania tańsza. Oczywiście koszt takiej inwestycji zależy też od samego budynku. Warto więc dostosować parametry urządzenia do rzeczywistych potrzeb, związanych z ogrzewaniem konkretnego domu. Można w tym celu dokonać wyceny na stronie Pompy ciepła Kielce – APP Energy, firma ta posługuje się w tym procesie analizami inżynierskimi budynku, umożliwiającymi dokładne oszacowanie jego zapotrzebowania na energię cieplną. Pozwala to dobrać rozwiązanie, które będzie w danej sytuacji najbardziej efektywne.
Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna?
Specjaliści, analizujący metody ogrzewania budynków pod kątem ekonomicznym, uważają pompę ciepła za jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Symulacje wskazują, że czas, po którym zacznie ona przynosić realne oszczędności, wynosi około 8 lat. Jest to bardzo dobry wynik, plasujący to urządzenie w ścisłej czołówce systemów grzewczych. Jeżeli pompa ciepła ma być rozpatrywana jako element systemu, zawierającego również instalację fotowoltaiczną, omawiany okres ulega znacznemu skróceniu. Równie opłacalne jest użycie sprzętu tego typu do ogrzewania używanej w domu wody lub w charakterze substytutu klimatyzacji.
Czy pompa ciepła wymaga obsługi?
Pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Jej instalacja w domu oznacza więc również oszczędność czasu, szczególnie jeżeli ma ona zastąpić kocioł węglowy. Pompy ciepła nie wymagają bowiem zapewnienia dostępności paliwa, gdyż wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną. Nie są w związku z tym potrzebne prace przeładunkowe oraz zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla składowania węgla lub drewna. Urządzenia te eliminują również konieczność wykonywania czynności, związanych z usuwaniem popiołów oraz czyszczeniem przewodów kominowych. Są przy tym znacznie tańsze w użytkowaniu od kotłów gazowych.
Gdzie można instalować pompy ciepła?
Pompy ciepła mogą być instalowane w lokalizacji, w której dostępna jest energia elektryczna. Można więc śmiało powiedzieć, że rozwiązanie to sprawdzi się w każdym praktycznie miejscu, w którym występuje zabudowa mieszkalna. Czyni to pompy ciepła ciekawą alternatywą zarówno wobec ogrzewania gazowego, jak i kotłów węglowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy zaopatrzenie w ten rodzaj paliwa może sprawiać problemy. Obecnie pompy ciepła są więc montowane zarówno w budynkach, które dopiero powstają, jak i w ramach adaptacji starszych domów.